24 Aralık 2015 Perşembe

Google’a Dava Açan Kadın 100 Bin Dolar Kazandı

Avustrayalı bir kadın, Google’dan kaldırılmasını talep ettiği sayfa kaldırılmayınca 100.000 dolar tazminat aldı.
Janice Duffy isimli Avustralyalı bir kadın,”Ripoff Report” adlı bir internet sitesinde şahsına yöneltilen iftiraların bulunması nedeniyle dünyaca ünlü arama motoru Google’dan, sitenin içeriğinin kaldırılmasını talep etti. Janice Duffy’nin talep etmesi üzerine siteyi inceleyen, ancak sitede kaldırılması gereken bir içerik bulunmadığını söyleyen Google, kadının talebini reddetti. Bu olayların ardından 2011 senesinde Google’a dava açan kadın, şirkete açtığı tazminat davasını kazanmayı başardı.
Google davayı kazanan kadına içeriklerin kaldırılmamasından dolayı 100 bin dolar tazminat ödeyecek. Davayı sadece sitede bulunan ve iftiralar içeren makaleden dolayı değil, aynı zamanda isminin Google’a yazılmasıyla birlikte karşısına çıkan otomatik düzeltmeden dolayı açtığını belirten Janice Duffy, davadan alacağı paranın yanı sıra Google’a istediği makaleyi sildirmeyi başardı.
Davayı yürüten ve 59 yaşındaki kadının tazminat talebini kabul eden hakim Malcolm Blue, Janice Duffy’nin 2011 senesinden beri devam eden davadan dolayı oldukça yıpranmış olabileceğini göz önüne alarak böyle bir karara vardığını belirtti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder