23 Aralık 2015 Çarşamba

Ümit Özdağ: PYD Engellenmeli

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ,  PKK ve PYD’nin Suriye’nin kuzeyinin tamamına hakim olmasının muhakkak engellenmesi gerektiğini söyledi.
Özdağ, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, PKK’nın, eylemleriyle devlet güçleri ve halk arasında gerilim yaratmayı amaçladığını belirtti.
PKK ve PYD’nin, Suriye ve Rusya’nın desteğiyle Cerablus’ta yığınak yapmaya başladığını ve bölgeye girebileceğini ifade eden Özdağ, “Bu adım AKP’nin güvenlikli bölge politikasını tarihe gömeceği gibi Suriye’nin kuzeyinin neredeyse tamamının PKK’nın denetimine gireceği anlamına da gelir. Şimdiden diplomatik ve askeri önlemler alınmalıdır. PKK ve PYD terör örgütünün Suriye’nin kuzeyinin tamamına hakim olması muhakkak engellenmelidir” dedi.
Özdağ, Güneydoğu’daki operasyonlarda devletin tüm imkanları seferber etmesini isteyerek, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Çünkü çatışmalar sürdüğü müddetçe geçen zaman terör örgütünün lehine işlemektedir. 2002’de terörsüz Türkiye devralan ve bunları ‘güvenlikçi politikalar’ diye aşağılayan AKP’nin, bugün, Türkiye’nin güvenliğini getirdiği nokta ibret vericidir. Sayın Devlet Bahçeli’nin ‘sıkıyönetim’ önerisini dikkate almayacaklarını söyleyen Davutoğlu, bugün, küçük küçük sıkıyönetim hatta kısmi seferberlik halinde uygulanabilecek tedbirlere başvurmak zorunda kalıyor. AKP’nin bundan sonra yapması gereken, güvenlik güçleri sonuç alıncaya kadar onların elini kolunu bağlamamak olmalıdır.”
Rusya ile yaşanan krizden dolayı, AKP Hükümeti’nin, İsrail hükümetine karşı sürdüğü şartları geri çekerek uzlaşmak zorunda kaldığını öne süren Özdağ, bu durumu, Mavi Marmara’da ölenlerin ailelerine anlatmanın kolay olmayacağını dile getirdi.
-“Utanç vakasıdır”
Bir gazetecinin, “AK Parti’li bazı milletvekillerinin yaptığı açıklamaların ardından PKK ile yeniden masaya oturulabilir mi?” sorusuna Özdağ, “MHP olarak bundan hiçbir zaman şüphemiz olmadı. Bu nedenle Güneydoğu’da operasyonların sınırlı tutulmaya çalışıldığını ve PKK ile tekrar masaya oturacağını biliyoruz” yanıtını verdi.
Özdağ, Musul’daki askeri birliğin yeniden tanzimiyle ilgili bir soru üzerine, “Utanç vakasıdır. İkinci Süleymaniye vakasıdır, Musul’dan geri çekilmek zorunda kalınmıştır” dedi.
Ümit Özdağ, HDP Eş Genel Başkanı Sehalattin Demirtaş’ın, operasyonlarla ilgili yaptığı açıklamalara ilişkin bir başka soruya da “Bahsettiğiniz zatın örgütün propagandasını yaptığı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin düşmanı olduğu açıktır” karşılığını verdi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder